Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Stavanie Mája

Stavanie MájaVytlačiť
 

Zdobenie vrcholcaUž život našich predkov bol veľmi silno spätý s prírodou. Pozorovali jej zákonitosti, prijímali jej dary a učili sa s ňou žiť v súlade. Postupne sa učili rozoznávať jej signály. Vnímali jej neustále metamorfózy, ktoré ovplyvňovali ich každodenný život. Príroda dávala i brala a tak sa človek rozhodol, že sa pokúsi jej čarovnú moc spečatiť.

Zelená byľ, mladý konárik. Toto je symbol života a sily. Naši predkovia verili, že práva tento prírodný symbol dokáže ochrániť ich majetok, ale i život, od rôznych nebezpečenstiev. Vystúpenie detí z Materskej školyNa domy i hospodárske budovy si ľudia umiestňovali mladé stromčeky a vetvičky, ktorým pripisovali magickú silu ochrany pred prírodnými katastrofami ale i pred zlými duchmi.

Na nehmotné kultúrne dedičstvo našich predkov sme nadviazali aj my. Mládenci stavajú svojím dievčatám pred domy "Máje" ako symbol ich lásky. Ale i dediny sú v mesiaci máj chránené svojim vlastným "májom". Naša obec nie je výnimkou.

Vystúpenie detí zo Základnej  školyDňa 29.apríla sa nad hlavami našich spoluobčanov rozniesli, vetrom ískané, pestrofarebné stužky nášho "mája", ktorý spoločnými silami vztýčili miestny mladí muži. Spoločné popoludnie strávili občania našej obce pred kultúrnym domom, kde sa už po tretí raz "staval Máj". Popoludnie obohatené o kultúrny program detičiek zo Základnej školy s materskou školou v našej obci, ktoré si pod vedením svojich pani učiteliek, ako aj pani učiteľky zo ZUŠ Turčianske Teplice Moniky Kajanovej pripravili vystúpenia zakladajúce sa na slovenských tradíciách. Miestne speváčky svojim spevom rozveselili nejedného prítomného. Prítomní, ktorí sa zišli v hojnom počte, si pochutnali na domácich lekvárových buchtách, ktoré boli jemné ako ranný májový obláčik.

Obecný Máj"Máj sme postavili, koláčov sme sa najedli a spolu pekne podiskutovali!" Za prijemné popoludnie patrí vďaka starostke obce, kultúrnej komisii i všetkým účastníkom a vystupujúcim. Veríme, že náš "Máj" nás ochráni a pripomenie nám prijemné popoludnie, ktoré sme spolu strávili, pretože ak spolu pamätáme na históriu a tradície, tak navždy zostanú v našich srdciach živé.

 

Miroslava Moncmanová

 


 
 

Nenašli sa žiadne akcie

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka