Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rarita na Malom Čepčíne

Rarita na Malom Čepčíne Vytlačiť
 

Dyňa na Molom Čepčíne Už v 13.storočí si ľudia v subtropickej Afrike pochutnávali na "ovocí", ktoré je u nás známe ako vodný, alebo červený melón. Jeho semienka otroci prepašovali do Francúzska, kde sa zistilo, že to nie je ovocie, ale bobuľa, ktorá obsahuje až 90% vody a má blahodarne účinky na ľudský organizmus. Od tohto obdobia sa stal neodmysliteľnou súčasťou hodnostných kráľovských stolov. Jeho popularita neklesá ani v 21.storočí, práve naopak.
Globálne otepľovanie je tŕňom oku spoločnosti, ale dá sa na ňom nájsť aj nejaké to pozitívum. Vďaka stúpajúcej teplote môžeme pozorovať zmeny v klimatických pásmach, ktoré sa posúvajú na sever. Práve vďaka tomu sa darí plodinám rásť aj na nových miestach.
Aj naše Slovensko sa môže pýšiť novými plodinami, ktoré by ste tu ešte v 20.storočí hľadali márne. Raritou už nie je ananás, kokos či ryža.
Aj na našom Malom Čepčíne sa podarilo vášnivému záhradkárovi Ing. Lukačovi vypestovať vodný melón. Plod mal viac ako 4 kg. Patrí mu veľký obdiv za trpezlivosť, ktorá sa mu vyplatila v podobe chutného "melónu", ktorý je raritou v našom regióne. Len tak ďalej .

Mirka Moncmanová 


 
 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka